Pompa ciepła do domu - jak wybrać właściwie pompę ciepła (2023)

Artykuły

Pompa ciepła do domu – jak wybrać właściwie pompę ciepła

13 kwietnia 2022przez EcoHvac

Pompa ciepła do domu - jak wybrać właściwie pompę ciepła (1)

Pompy ciepła możemy znaleźć w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Dlatego dziś opowiemy o tym, jak wybrać pompę ciepła do powierzchni domu. Opowiemy również o tym, na jakie parametry budynku należy zwrócić uwagę, aby ogrzewanie domu pompą ciepła było jak najbardziej efektywne. Jeżeli więc jesteś na etapie planowania, montażu pompy ciepła to bez zbędnego przedłużania – zapraszamy do lektury!

Tanie ogrzewanie domu pompą ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym korzystającym z zasobów odnawialnych źródeł energii. Taki system ogrzewania pomieszczeń budynku oraz wody użytkowej nie ma negatywnego wpływu na stan środowiska – ma za to pozytywny wpływ na stan portfela kolejnych zadowolonych użytkowników pompy ciepła. Dobrze dobrana moc pompy do metrażu, odpowiednie dopasowanie komponentów instalacji grzewczej oraz ograniczenie strat ciepła budynku pozwoli znacząco obniżyć koszt ogrzewania.

(Video) Jak dobrać pompę ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Jak już wspomnieliśmy, pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii – w zależności od typu urządzenia, będzie to woda, ziemia lub powietrze. Pompa ciepła pobiera energię z zewnątrz i przy pomocy procesów termodynamicznych zachodzących w jej wnętrzu przetwarza ją na ciepło, które rozprowadza po instalacji grzewczej.

Pompa ciepła do domu - jak wybrać właściwie pompę ciepła (2)

Pompa ciepła do domu – jak wybrać odpowiedni rodzaj

Powietrzna pompa ciepła to typ pompy ciepła wykorzystujący ciepło pobierane z powietrza z zewnątrz budynku poprzez jednostkę zewnętrzną. Wbrew błędnej, obiegowej teorii “znawców tematu” głoszącej że powietrzne pompy ciepła nie nadają się do pracy w polskim klimacie, urządzenia te mogą działać nawet przy bardzo niskich temperaturach powietrza dochodzących do -28°C. Pozwala na to specyfika działania urządzenia, gdzie pobrana z zewnątrz energia podlega prawom fizyki, następuje jej ogrzanie i doprowadzenie do instalacji grzewczej budynku. Niewątpliwą zaletą powietrznej pompy ciepła jest łatwość montażu – instalacja takich urządzeń nie wymaga robienia odwiertów w ziemi.

Pompa ciepła może być urządzeniem dwufunkcyjnym tzn. oprócz funkcji centralnego ogrzewania podgrzewać może ona ciepłą wodę użytkową. Dostępne na rynku są pompy ciepła ze zintegrowanym zbiornikiem na cwu lub przyłączone do jednostki hydraulicznej ( wewnętrznej) podłączone pod zasobnik na wodę.

Gruntowa pompa ciepła to urządzenie grzewcze pozwalające na wykorzystanie ciepła ziemi. Do swojego działania potrzebuje kolektora pionowego lub poziomego – czyli odwiertu, poprzez który nośnik energii cieplnej pobiera ciepło z wnętrza ziemi i przekazuje go do pompy ciepła. Pompa ciepła gruntowa z założenia ogrzewa też wodę użytkową, co jest niewątpliwym atutem tego typu urządzenia.

Pompa ciepła wodna to urządzenie pobierające ciepło z wody. Do swojego działania potrzebuje dwóch studni głębinowych lub naturalnych zbiorników wodnych. Taki rodzaj pompy ciepła pobiera wodę ze zbiornika czerpnego, a po odprowadzeniu z niej ciepła, przepompowuje ją do zbiornika zrzutowego. Ze względu na dużo trudniejszy montaż, jest to najrzadziej spotykany typ pompy ciepła.

Pompa ciepła do domu - jak wybrać właściwie pompę ciepła (3)
Pompa ciepła do domu - jak wybrać właściwie pompę ciepła (4)
Pompa ciepła do domu - jak wybrać właściwie pompę ciepła (5)

Jako firma EcoHVAC przeprowadziliśmy ponad 130 udanych instalacji pomp ciepła. Dowiedz się więcej o procesie współpracy.

Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na możliwości montażowe – w wielu wypadkach montaż gruntowej pompy ciepła nie będzie możliwy ze względu na konieczność wykonania odwiertów, w których umieszczone zostają kolektory ciepła. Długość i głębokość takich odwiertów uzależniona jest od mocy grzewczej danej pompy ciepła i w przybliżeniu wynosi 100 metrów. Z tego też powodu, wiele osób decyduje się na wybór powietrznej pompy ciepła.

(Video) Dobór pompy ciepła, dobór mocy, fakty; mity, główne różnice między producentami

Wylicz zapotrzebowanie energetyczne budynku

Aby odpowiednio dobrać moc pompy ciepła należy znać zapotrzebowanie energetyczne budynku. Wartość zapotrzebowania energetycznego powinna być podana przez architekta i wyliczona na podstawie analizy zysków i strat cieplnych budynku. W praktyce jednak wartość ta często jest niedokładna lub zaniżana, dlatego zachęcamy Państwa do przeprowadzenia audytu energetycznego. Specjaliści EcoHvac zajmują się realizacją audytów energetycznych w domach jednorodzinnych, budynkach wielomieszkaniowych, obiektach publicznych i przemysłowych. W trakcie dokonywanego audytu bierzemy pod uwagę między innymi usytuowanie budynku, jego wielkość i kształt oraz rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych. Audyt energetyczny pozwala nie tylko na dopasowanie mocy grzewczej pompy ciepła, ale nakreśla również drogę dla dalszej termomodernizacji budynku.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku wyrażamy w watach na metr kwadratowy. Kiedy już znamy wartość zapotrzebowania energetycznego budynku, to kolejnym krokiem będzie obliczenie mocy grzewczej pompy ciepła. Parametr ten wyrażany jest w kilowatach. Przybliżoną moc grzewczą pompy ciepła dla danego budynku możemy wyliczyć na podstawie wzoru:

Pg(moc grzewcza) = powierzchnia budynku x zapotrzebowanie energetyczne budynku

Przykładowo, jeżeli mamy do czynienia z domem o powierzchni 50 metrów kwadratowych i o zapotrzebowaniu energetycznym wynoszącym 50W/m2 to moc grzewcza pompy ciepła odpowiednia dla optymalnego ogrzania tego domu wynosi: 50×50 = 2,5 kW. Poniżej przedstawiamy parametry mocy pompy ciepła dla danego metrażu nieruchomości. Prosimy jednak mieć na uwadze, że są to jedynie wartości przybliżone – dopiero dokładny audyt energetyczny jest w stanie określić dokładną moc grzewczą urządzenia potrzebną dla ogrzania danego budynku. Energetyczne zapotrzebowanie domu energooszczędnego może wynieść nawet 15W/m2! My jednak przy wyliczeniach posłużymy się średnią wartością zapotrzebowania energetycznego budynku jednorodzinnego, która wynosi 50W/m2.

Pompa ciepła do domu - jak wybrać właściwie pompę ciepła (6)

Jaka pompa ciepła do domu 75m2?

Szacunkowa moc grzewcza pompy ciepła odpowiedniej do zastosowania w budynku o powierzchni 75 metrów kwadratowych powinna wynosić 3,75 kW. Przy wyliczeniu tym nie wzięliśmy jednak pod uwagę indywidualnych cech danego obiektu takich jak na przykład rodzaj zastosowanych grzejników.

Jaka pompa ciepła do domu 100m2?

W wypadku domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych pompa ciepła o mocy grzewczej 5 kW powinna być wystarczająca dla zapewnienia komfortu cieplnego. Wartość tą podajemy z założeniem, że w budynku nie ma większych problemów konstrukcyjnych, które są powodem znaczących strat ciepła.

Jaka pompa ciepła do domu 120m2?

Pompa ciepła o mocy grzewczej 6 kW powinna w zupełności wystarczyć do ogrzania domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Należy także wziąć pod uwagę, czy pompa ma służyć również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej – w takim wypadku należy zadbać o odpowiedni margines mocy.

Jaka pompa ciepła do budynku +150m2?

7,5 kW mocy grzewczej pompy ciepła powinno okazać się wystarczające, dla ogrzania domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Uważamy jednak, że przy takim metrażu jedynie rzetelnie przeprowadzony audyt jest w stanie określić rzeczywistą moc pompy ciepła potrzebną do ogrzania budynku. W wypadku wyliczania mocy grzewczej pompy ciepła dla obiektów o tak dużym metrażu należy zwrócić szczególną uwagę na parametry konstrukcyjne budynku.

(Video) Pompy ciepła - jaką wybrać?

Pompa ciepła w małym domu – czy warto?

Pompę ciepła warto zamontować w każdym budynku – tego typu urządzenia grzewcze są często instalowane w małych domkach 35m budowanych “na zgłoszenie”. W wypadku nieruchomości o malej powierzchni, najczęściej stosuje się pompę ciepła powietrze woda o niewielkiej mocy grzewczej i z dodatkową funkcją klimatyzacji, dzięki czemu możemy dodatkowo obniżać temperaturę pomieszczeń w upalne dni. W sprawie wyceny swojej instalacji napisz do nas lub zadzwoń i uzyskaj bezpłatną wycenę.

Pompa ciepła do domu - jak wybrać właściwie pompę ciepła (7)

Projekt domu pod pompę ciepła

Podjęcie decyzji o montażu pompy ciepła jeszcze na etapie projektowania domu jest doskonałym posunięciem – pozwoli to na dopasowanie wszystkich komponentów instalacji grzewczej co pozwoli na osiągnięcie wysokiej wydajności pompy ciepła i optymalizację kosztów ogrzewania. Przy opracowywaniu takiego projektu należy zwrócić uwagę na:

 • Wyznaczenie miejsca w budynku na pompę ciepła. Na pompę ciepła wraz z dodatkowymi komponentami (na przykład dodatkowy podgrzewacz wody użytkowej) powinniśmy przeznaczyć około 5 metrów kwadratowych przestrzeni. Pozwoli to na wygodny dostęp do urządzenia. Warto też mieć na uwadze, że podobną, lub nawet większą ilość przestrzeni musielibyśmy przeznaczyć na piec gazowy, lub węglowy i ewentualnie bojler.
 • Rodzaj ogrzewania budynku. Pompa ciepła jest tak zwanym niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym. Nie oznacza to bynajmniej, że ogrzewa pomieszczenia do niższych temperatur niż inne systemy ogrzewania domu. Oznacza to, że jej działanie będzie mało wydajne w połączeniu z grzejnikami żeliwnymi. Dużo lepiej pompa ciepła poradzi sobie z wykonanymi z blachy stalowej grzejnikami panelowymi. My jednak ze swojej strony sugerujemy ogrzewanie podłogowe lub ścienne – z tymi typami ogrzewania domu, pompa ciepła współpracuje najlepiej!

Wiele firm projektowych i architektonicznych oferuje gotowe projekty domu z pompą ciepła. Często istnieje tez możliwość wprowadzenia indywidualnych modyfikacji takiego projektu – może takie rozwiązanie okaże się dla Ciebie najlepsze? Warto wspomnieć, że gotowe projekty domów z pompą ciepła są tańsze niż te opracowywane indywidualnie, a to, w jaki sposób instalacja grzewcza w takim domu współpracuje z pompą ciepła, możemy łatwo sprawdzić. Najprawdopodobniej ktoś już zrealizował ten projekt, więc łatwo jest poznać opinię na ten temat po wpisaniu w przeglądarkę nazwy danego projektu.

Ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła

Jak już wspomnieliśmy, pompa ciepła doskonale współpracuje z nowoczesnymi systemami grzewczymi takimi jak ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne. Czy zastanawiałaś się kiedyś, jakie możliwości aranżacyjne stwarza pomieszczenie z ogrzewaniem podłogowym? Detale w tym wypadku robią bardzo dużą różnicę – brak kaloryferów sprawia, że pomieszczenia stają się dużo bardziej przestronne.

W tym miejscu wspomnimy o jeszcze jednej zalecie ogrzewania podłogowego. Podłogówka nagrzewa się wolniej niż standardowe grzejniki, ale za to stygnie dłużej, co pozwala na lepsze utrzymanie komfortu cieplnego i optymalizację wydatków związanych z ogrzewaniem. Warto też dopasować rodzaj zastosowanej podłogi do ogrzewania podłogowego co dodatkowo poprawi efektywność całego systemu grzewczego!

Pompa ciepła do domu - jak wybrać właściwie pompę ciepła (8)

Jak osiągnąć najwyższą wydajność pompy ciepła dla domu?

Jak już wspomnieliśmy, przede wszystkim należy odpowiednio dopasować moc pompy ciepła do metrażu budynku. Pomocna w tym okaże się opinia eksperta EcoHvac. Zwróć też uwagę na:

(Video) Jak dobrać pompę ciepła, nie daj się oszukać.

 • Rodzaj kaloryferów – pompa ciepła nie będzie efektywna w połączeniu ze starymi żeliwnymi kaloryferami. Wysoką wydajność osiągnie w połączeniu z kaloryferami panelowymi, ogrzewaniem podłogowym, sufitowym lub ściennym.
 • Straty ciepła w budynku – żaden system grzewczy nie osiągnie wysokiej wydajności w słabo zaizolowanym budynku. Dlatego zadbaj o doszczelnienie drzwi, okien, docieplenie dachu i ścian oraz pozbycie się tak zwanych mostków termicznych.
 • Montaż instalacji PV – pompa ciepła do swojego działania wykorzystuje energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna tworzy wraz z pompą ciepła doskonale zgrany duet. Panele PV pozyskują darmową energię ze słońca, którą zasilają pracę pompy ciepła i innych urządzeń elektrycznych w budynku. Czy nie brzmi to jak przepis niskie, a w wielu przypadkach zerowe rachunki za ogrzewanie?
 • Szczelność układu chłodniczego – układ chłodniczy łączący jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną pompy ciepła jest newralgicznym punktem całej instalacji. Słabo zabezpieczone, nieszczelne połączenia rurowe układu chłodniczego będą ograniczały moc pompy ciepła, a nośnik energii przekazujący ciepło pomiędzy jednostkami może zamarznąć. Dlatego do montażu instalacji grzewczej z pompą ciepła należy zatrudniać fachowców znających się na rzeczy – a więc firmę EcoHvac
 • Montaż dodatkowego źródła ciepła – na przykład w postaci kominka może wpłynąć korzystnie na komfort cieplny domowników w chłodniejsze dni.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Jeżeli planujesz montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym, to powinieneś liczyć się z wydatkiem w przedziale 30 000 – 50 000 zł. W wypadku domów o powierzchni przekraczającej 300 metrów kwadratowych koszt ten może wynieść nawet 80 – 100 tys. zł. Koszt inwestycji jest wysoki – jesteśmy świadomi, że dla wielu osób może być on trudny do zaakceptowania. W tym miejscu należy jednak wspomnieć, że istnieją programy rządowe, które pokrywają znaczną część tej inwestycji!

Pompa ciepła do domu - jak wybrać właściwie pompę ciepła (9)

Program Czyste Powietrze – nawet do 90% dotacji na pokrycie inwestycji związanej z montażem pompy ciepła i poprawę bilansu energetycznego budynku

Rządowy program Czyste Powietrze przewiduje pokrycie kosztów wymiany starych i nieefektywnych systemów ogrzewania pomieszczeń na nowe, zgodne z najwyższymi standardami. Program przewiduje nawet do 69 tys. zł dotacji oraz może pokryć koszty inwestycji w 90%. Dotację możemy przeznaczyć na:

 • montaż pompy ciepła
 • prace termoizolacyjne w budynku
 • wymianę grzejników i innych komponentów instalacji grzewczej
 • montaż ogrzewania podłogowego
 • montaż instalacji PV (jeżeli wykażemy, że będzie ona zasilać działanie pompy ciepła)

Większość składanych wniosków o dotacje z programu Czysta Energia jest rozpatrywana pozytywnie. Więcej na temat programu przeczytasz na rządowej stronie czystepowietrze.gov.pl.

Poznaj moc pompy ciepła i dołącz do zielonej rewolucji!

Korzystając z pompy ciepła dbasz o nasze wspólne dobro – ograniczasz emisję dwutlenku węgla do atmosfery i eksploatację surowców energetycznych. Wspólnie sprawmy, aby nasze dzieci, ich wnuki i prawnuki mogły cieszyć się czystym powietrzem – wolnym od smogu i innych zanieczyszczeń! Wybór odnawialnych źródeł energii to wybór zdrowego rozwoju polegającego na korzystaniu z zasobów naszej planety bez jednoczesnego pozostawiania uszczerbku na środowisku naturalnym.

Pompa ciepła do domu - jak wybrać właściwie pompę ciepła (10)

  czyste powietrze mój prąd moje ciepło monoblok ogrzewanie domu ogrzewanie podłogowe powietrzna pompa ciepła split

  (Video) Jak dobrać Pompę Ciepła - ANALIZA ⛔ LIVE 20:00 ⛔ POMPA CIEPŁA i PV

  FAQs

  Jak dobrać moc pompę ciepła do powierzchni domu? ›

  Wstępnie możemy obliczyć moc grzewczą (Pg) naszej pompy ciepła. Powierzchnię domu (120 m2) mnożymy przez wskaźnik zapotrzebowania mocy (40 W/m2). 120 x 40= 4800 W= 4,8 KW. Do tego należy doliczyć jeszcze zapotrzebowanie na moc grzewczą, potrzebną do podgrzania C.W.U.

  Jaka moc pompy ciepła do starego domu 150m2? ›

  A zatem do domu energooszczędnego o powierzchni 150 m² na potrzeby ogrzewania i przygotowania c.w.u. potrzebna jest pompa ciepła o mocy grzewczej ok. 6 kW.

  Ile kW na dom 120m2 pompa ciepła? ›

  Pompa ciepła o mocy grzewczej 6 kW powinna w zupełności wystarczyć do ogrzania domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Należy także wziąć pod uwagę, czy pompa ma służyć również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej – w takim wypadku należy zadbać o odpowiedni margines mocy.

  Jaka moc pompy ciepła powietrze woda do domu 200m2? ›

  By obliczyć optymalną moc pompy, należy pomnożyć powierzchnię budynku przez jego zapotrzebowanie energetyczne. Przyjmując, że średnie zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na energię wynosi w granicach 40-50 W/m2, pompa do domu o powierzchni 200 m2 powinna mieć moc ok. 10 kW.

  Jaka moc pompy na 160m2? ›

  Przykładowo dom o powierzchni 160 m2 i jednostkowym zapotrzebowaniu na ciepło 45 W/m2 potrzebuje 7,2 kW mocy cieplnej pompy do jego ogrzewania. Jeżeli pompa będzie służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej to na jedną osobę należy doliczyć średnio 0,25 kW, czyli na 4 osoby 1 kW.

  Ile kosztuje pompa ciepła z montażem 2022? ›

  Ponieważ łączny koszt zakupu i montażu powietrznej pompy ciepła dla domu o powierzchni ogrzewanej 150 m² wynosi obecnie ok. 35.000 – 40.000 zł (wraz z fotowoltaiką jest to ok. 55.000 – 65.000 zł).

  Ile płacicie za prąd przy pompie ciepła? ›

  Otrzymamy wynik 3750 kWh, który wskazuje, ile prądu pobiera pompa ciepła w ciągu roku, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na energię cieplną jej użytkowników. Przyjmując dalej, że średnia cena prądu wynosi obecnie 0,74 zł/kWh, to roczny koszt ogrzewania budynku i c.w.u. pompą ciepłą wyniesie zaledwie ok. 2775 zł.

  Czy pompa ciepła może pracować bez bufora? ›

  Zwykle pojawia się taktowanie albo przegrzanie. Wtedy też potrzebny jest bufor, który w praktyce pełni rolę sprzęgła. Pompa pracuje sobie spokojnie tocząc wodę w kółko, ale wyłącznie do bufora. To powoduje, że układ jest bezpieczny dla pompy, instalatora, pracy układu i bezstresowy dla Inwestora.

  Czy opłaca się pompa ciepła bez fotowoltaiki? ›

  Choć pompa ciepła w połączeniu z panelami słonecznymi wypada o wiele korzystniej, to również montaż bez fotowoltaiki również może być świetnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku domów o wysokiej izolacji. Wtedy koszty ogrzewania będą naprawdę niskie.

  Ile kosztuje pompa ciepła z montażem do domu 150m2? ›

  Orientacyjna cena kompletnego systemu dla domu średniej wielkości (150 m2) zaczyna się od około 35-50 tys. zł. Koszt ten łatwo przełożyć na budynki o mniejszym lub większym metrażu. I tak, najtańsza będzie pompa dla małego domu o powierzchni wynoszącej do 100 m2, której koszt to średnio 10-20 tys.

  Czym najtaniej ogrzać dom w 2022 roku? ›

  Jak najtaniej ogrzać dom? Nic dziwnego, że najtańszą opcją ogrzewania domu okazała się pompa ciepła. W przypadku gruntowego ogrzewania podłogowego roczne rachunki powinny wynieść 2 350 zł, czyli prawie 10 000 zł mniej niż w przypadku “kopciucha”.

  Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu? ›

  Poza środowiskowym powodem takiego działania jest również stale rosnąca cena prądu. Gospodarstwa domowe starają się więc wybierać urządzenia energooszczędne, obniżające rachunki, wspierające ruch ochrony środowiska naturalnego.

  Czy pompa ciepła nadaje się do grzejników? ›

  Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym i jeśli górne źródło stanowi wodna instalacja ogrzewania, nie ma technicznych przeciwwskazań do tego, żeby pompa współpracowała z tradycyjnymi grzejnikami, niezależnie od materiału ich wykonania.

  Ile kosztuje pompa ciepła wraz z montażem? ›

  Koszt wykonania całej instalacji pompy ciepła wraz z urządzeniem dla średniej wielkości budynku o powierzchni ok. 150 m2 waha się od 28 do 43 tysięcy złotych. Różnice cenowe wynikają z kilku czynników. Wpływ na koszt instalacji ma to, czy w domu mamy ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe.

  Ile kosztuje fotowoltaika z pompa ciepła? ›

  Fotowoltaika i pompa ciepła - koszt. Koszt pompy ciepła do ogrzania budynku o powierzchni 100 - 150 m2 wynosi około 40 000 - 45 000 zł. Koszt fotowoltaiki, która zasili tą pompę, a także pozostałe urządzenia w budynku, to koszt dalszych 40 000 - 55 000 zł.

  Jaka pompa ciepła do domu 150m2 grzejniki? ›

  Jeśli w naszym domu całkowita powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń wynosi maksymalnie 150 m2 to do ogrzania całego domu w zupełności wystarczy pompa ciepła o mocy: 150 m2 × 30 W/m2 = 4,5 kW.

  Ile kW pompa ciepła do domu 180m2? ›

  Tak więc, dla domu o powierzchni ogrzewanej 180 m2 i z dobrą izolacją cieplną zapotrzebowanie ciepła wyniesie 180 m2 x 50 W/m2 = 9000 W = 9 kW. Dla budynku o małym zapotrzebowaniu ciepła i jeśli pompa ciepła ogrzewa również wodę użytkową, to jej moc można zwiększyć o np. 0,25 kW na każdego mieszkańca.

  Ile kosztuje ogrzewanie pompa ciepła do domu 150m2? ›

  Dla domu o średniej wielkości (ok. 150 m2) cena urządzenia, jakim jest gruntowa pompa ciepła, wynosi średnio 40 tys. zł.

  Czy ceny pomp ciepła spadną? ›

  Pompy ciepła zaliczyły spektakularny spadek cen. Wynika to przede wszystkim z ich uproszczonej budowy i masowej produkcji. Najprostsza pompa ciepła to po prostu klimatyzator włączony w trybie rewersyjnym. Urządzenia o mocy 2-3 kW można latem kupić w marketach budowlanych w cenie poniżej 2,5 tys.

  Czy pompa ciepła jest tańsza od gazu? ›

  Różnica kosztów między ogrzewaniem gazem ziemnym a powietrznymi pompami ciepła jest znaczna – i to na korzyść gazu (trzeba zauważyć, że obecnie jego cena jest historycznie niska). Pompa ciepła z fotowoltaiką nie grzeje za darmo: w jej przypadku wykłada się cały 10-letni koszt eksploatacji na początku.

  Jak długo trzeba czekać na pompę ciepła? ›

  – W zależności od modelu i mocy pompy ciepła aktualny czas oczekiwania na montaż urządzenia wynosi od dwóch do trzech miesięcy.

  Ile prądu zużywa pompa ciepła w zimie? ›

  Średnio w sezonie grzewczym pompa ciepła zużywała od 3800-4200 kWh prądu. Całkowite zużycie prądu od początku pracy pompy ciepła, a więc w ciągu 10 lat wyniosło niecałe 40.000 kWh. Zakładając średnie zużycie prądu 4000 kWh/rocznie i średnią cenę 1 kWh prądu w styczniu 2022 r.

  Ile zużywa wasza pompa ciepła? ›

  Według WT 2021 ilość energii pierwotnej EP nie może przekraczać 70 kWh/m2/rok. Energooszczędne domy z pompą ciepła potrzebują zwykle tylko 10-15 kWh/m2/rok energii elektrycznej.

  Jakie rachunki za pompę ciepła? ›

  Specjaliści od systemów grzewczych obliczyli, że roczne koszty ogrzewania budynku instalacją z pompą ciepła o pow. 200 m2 i przygotowywania c.w.u. średnio wynoszą 1500-2000 zł, podczas gdy instalacja gazowa czyni to za ok. 3000 zł, a elektryczna za 6000 zł.

  Jak długo nagrzewa się bufor 1000l? ›

  1000l w w/w przypadku, co oznacza, że do okolic zera zgromadzi ciepło potrzebne na co najmniej 24 godziny, a w czasie mrozów w najgorszym przypadku ładować go będzie trzeba co 12 godzin.

  Ile kosztuje bufor 300L? ›

  Zbiornik buforowy SG(B) czarny 300L z wężownicą spiralną, poliuretan, skay. 3 270,87 zł/szt. Typ produktu:buforVAT:23%Koszt dostawy:72,57 zł, Kurier DPD (od 6 150,00 zł bezpłatnie)Opakowania: 1 szt.

  Jaki bufor do domu 150m2? ›

  Im większy bufor tym lepiej, oczywiście w granicach rozsądku i możliwości. Sensowna pojemność dla przeciętnego budynku (ok. 150m2) to 1000-2000l. Pojemność bufora ciepła należy ustalić w odniesieniu do zapotrzebowania budynku na ciepło (znajdziesz ją też w wyniku obliczeń na cieplowlasciwie.pl).

  Kiedy nie montować pompy ciepła? ›

  Jeżeli Twoja działka jest stosunkowo niewielka i nie ma gdzie wykonać kolektora pionowego lub kiedy istnieją inne przeszkody techniczne do zrealizowania takich prac – inwestycja w pompę ciepła nie będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem.

  Ile kosztuje fotowoltaika 10 kW z pompa ciepła? ›

  Koszt zestawu fotowoltaika i pompa ciepła może się więc wahać w 2022 pomiędzy 46 a 76 tys. zł.

  Czy pompa ciepła się opłaca 2022? ›

  Ceny samych pomp ciepła w 2022 roku w stosunku do ubiegłego wzrosły o około 20%, a nawet trochę więcej w przypadku niektórych znanych marek. Trzeba jednak pamiętać, że do pompy ciepła potrzebny jest też zasobnik na wodę użytkową oraz części do montażu, tj. zawory, miedź chłodnicza.

  Ile dopłaty do pompy ciepła 2022? ›

  Dofinansowanie do pompy ciepła 2022 od PGNiG

  Skierowany jest do klientów indywidualnych mieszkających w domach jednorodzinnych. Dofinansowanie udzielane jest w maksymalnej wysokości 4000 zł na pompę ciepła typu powietrze/woda, o minimalnej klasie efektywności energetycznej A+.

  Czy pompa ciepła ogrzeje stary dom? ›

  Pompa ciepła może efektywnie ogrzewać także stare budynki. Mimo tego trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, jak np. zadbanie o dobre ocieplenie domu, aby ograniczyć straty ciepła. Pompa ciepła do starego domu to także szansa na uzyskanie dotacji i skorzystanie z ulgi podatkowej.

  Ile jest dopłaty do pompy ciepła? ›

  Wysokość dotacji zależy od rodzaju urządzenia - na pompę ciepła można otrzymać 3941,79 zł, natomiast na kocioł kondensacyjny 1129,51 zł. Kwota uzależniona jest także od roku budowy budynku. Wnioski o dotację na wymianę źródła ciepła w ramach programu PGNiG można składać od 1 kwietnia 2022 do 31 grudnia 2022 r.

  Jakie ogrzewanie jest najbardziej opłacalne? ›

  Roczne koszty ogrzewania, w zależności od rodzaju pompy ciepła, wynoszą średnio od 2350 do 3510 zł. Po ogrzewaniu domu pompami ciepła, najbardziej opłacalne jest ogrzewanie drewnem, a następnie gazem. Wyliczenia pokazują, że najwięcej kosztuje ogrzewanie domu węglem z kopciucha.

  Jaki rodzaj ogrzewania domu jest najtańszy? ›

  Za ogrzewanie stosunkowo tanie na etapie instalacji uznaje się ogrzewanie gazowe z kotłem kondensacyjnym. W przypadku większości inwestycji koszt wykonania instalacji gazowej oraz zakupu i montażu wszystkich elementów systemu ogrzewania wynosi około 8–12 tysięcy.

  Jaki piec jest najbardziej ekonomiczny? ›

  Najbardziej ekonomiczną metodą ogrzewania domów jest system ogrzewania gazem ziemnym – przy wykorzystaniu pieca kondensacyjnego z zasobnikiem. Przy wykorzystaniu jednego źródła ciepła klient uzyskuje centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową.

  Ile faktycznie zużywa pompa ciepła? ›

  W typowym gospodarstwie domowym pompa ciepła może zużyć w ciągu roku około 2000–3000 kWh energii na każde 100 m2. Jest to oczywiście wartość uśredniona, przewidziana wyłącznie do celów centralnego ogrzewania.

  Ile prądu zużywa pompa ciepła 12kw? ›

  Pozwala nam to wykonać następujące działania – zapotrzebowanie na energię użytkową (12 000 kWh) dzieli się przez współczynnik efektywności pompy (3,5), co daje wynik wynoszący 3428,57 kWh – tyle właśnie prądu potrzebuje pobrać powietrzna pompa ciepła.

  Ile prądu zużywa pompa ciepła 16kw? ›

  Polecane pompy ciepła — sprawdź cenę!
  Zapotrzebowanie energetyczneDom o powierzchni użytkowej 100 m2Dom o powierzchni użytkowej 200 m2
  70 kWh/m2/rok7 000 kWh10 500 kWh
  90 kWh/m2/rok9 000 kWh13 500 kWh
  110 kWh/m2/rok11 000 kWh16 500 kWh
  25 Oct 2022

  Jaka moc pompy ciepła do domu 250 m2? ›

  Polega ono na przemnożeniu powierzchni budynku przez zapotrzebowanie na energię cieplną na każdy metr wyrażoną w watach. Oznacza to więc, że nasz dom o powierzchni 250 m2 powinien mieć zamontowaną pompę ciepła o mocy 12,5 kW, gdyż: 250 m2 x 50 W = 12,5 kW.

  Jaka moc pompy ciepła do domu 140m2? ›

  Przyjmując jednak, że budujesz nowy dom lub jesteś właścicielem nowego budynku o powierzchni np. 140 m2, możemy stwierdzić, że potrzebujesz mocy pompy ciepła wynoszącej 6-7 KW.

  Jaka moc pompy ciepła do domu 130m2? ›

  W przypadku domów o powierzchni na poziomie 130 m2, zamieszkiwanych przez maksymalnie 4 osoby, sprawdzi się pompa ciepła o mocy grzewczej 3,5-4,5 kW. Jeżeli wybrana pompa ciepła ma nie tylko ogrzewać dom, ale też służyć podgrzewaniu c.w.u. dla czteroosobowej rodziny, to trzeba moc pompy zwiększyć o 1,2 kW.

  Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca? ›

  Przy założeniu, że za 1 kWh energii musimy zapłacić 0,72 zł, na cele ogrzewania, bez fotowoltaiki, rocznie wydamy ok. 2520 zł. Jeśli zamiast energii z sieci, pochodzącej ze spalania węgla, użyjemy energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę, uzyskamy wysokowydajne źródło ciepła działające niemalże za darmo.

  Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca forum? ›

  Choć pompa ciepła w połączeniu z panelami słonecznymi wypada o wiele korzystniej, to również montaż bez fotowoltaiki również może być świetnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku domów o wysokiej izolacji. Wtedy koszty ogrzewania będą naprawdę niskie.

  Czy pompa ciepła ogrzeje dom z grzejnikami? ›

  Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym i jeśli górne źródło stanowi wodna instalacja ogrzewania, nie ma technicznych przeciwwskazań do tego, żeby pompa współpracowała z tradycyjnymi grzejnikami, niezależnie od materiału ich wykonania.

  Ile prądu zużywa pompa ciepła 12kW? ›

  Pozwala nam to wykonać następujące działania – zapotrzebowanie na energię użytkową (12 000 kWh) dzieli się przez współczynnik efektywności pompy (3,5), co daje wynik wynoszący 3428,57 kWh – tyle właśnie prądu potrzebuje pobrać powietrzna pompa ciepła.

  Ile kosztuje pompa ciepła na 150 m? ›

  Dla domu o średniej wielkości (ok. 150 m2) cena urządzenia, jakim jest gruntowa pompa ciepła, wynosi średnio 40 tys. zł.

  Ile prądu zużywa pompa ciepła 9kw? ›

  Polecane pompy ciepła — sprawdź cenę!
  Zapotrzebowanie energetyczneDom o powierzchni użytkowej 100 m2Dom o powierzchni użytkowej 150 m2
  70 kWh/m2/rok7 000 kWh8 400 kWh
  90 kWh/m2/rok9 000 kWh10 800 kWh
  110 kWh/m2/rok11 000 kWh13 200 kWh
  25 Oct 2022

  Co lepsze split czy monoblok? ›

  SPLIT i MONOBLOK to tak naprawdę dwa takie same urządzenia. Różnica polega na tym, że pompy ciepła typu SPLIT są pod względem produkcji łatwiejsze do wykonania. W pompach typu MONOBLOK dba się o akustykę. To urządzenia duże, estetyczne, zaizolowane akustycznie, więc ciche podczas pracy, oraz zaizolowane termicznie.

  Ile kosztuje pompa ciepła 8 kW? ›

  Pompa ciepła 8 kW to koszt około 20 000 złotych, ale inwestycja w system grzewczy zwróci się w całości nie tylko dzięki efektywności cieplnej i oszczędnościom na rachunkach, ale także dzięki dofinansowaniom, które mogą wesprzeć plany inwestorów.

  Videos

  1. Jak dobrać pompę ciepła do obiektu ? - odc.134 Dobrekotly.pl
  (Dobre Kotly)
  2. Immergas - Jak prawidłowo dobrać i zainstalować pompę ciepła?
  (IK.pl(Instal-Konsorcjum))
  3. POMPA CIEPŁA | OPTYMALNY DOBÓR POMPY CIEPŁA
  (geiso pompy ciepła )
  4. POMPA CIEPŁA | STARY BUDYNEK
  (geiso pompy ciepła )
  5. Ile ciepła potrzebuje Twój dom ? Sprawdź to SAM, czyli cieplowlasciwie.pl
  (Domowe ewolucje)
  6. DOBÓR POMPY CIEPŁA, DOBÓR MOCY POMPY CIEPŁA - Zobacz zanim zamontujesz! FAKTY I MITY 100% KONKRETÓW!
  (KlimatyzacjaKatowice.pl)
  Top Articles
  Latest Posts
  Article information

  Author: Maia Crooks Jr

  Last Updated: 12/13/2022

  Views: 5909

  Rating: 4.2 / 5 (43 voted)

  Reviews: 82% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Maia Crooks Jr

  Birthday: 1997-09-21

  Address: 93119 Joseph Street, Peggyfurt, NC 11582

  Phone: +2983088926881

  Job: Principal Design Liaison

  Hobby: Web surfing, Skiing, role-playing games, Sketching, Polo, Sewing, Genealogy

  Introduction: My name is Maia Crooks Jr, I am a homely, joyous, shiny, successful, hilarious, thoughtful, joyous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.